niedziela, 9 lutego 2014

Kiev Photo Diary

Right after I returned from United Arab Emirates, I unpacked summer clothes, repacked the luggage with winter gear and I went to visit my boyfriend in Kiev, Ukraine. I spent Christmas time and New Years Eve there. I had a really great time. Even though the weather was extremely cold I managed to see and take some photos of the city. Couple of times my finger got so numb from cold that I couldn't feel whether I am pushing the photo button or not. Besides walking around Kiev, I also enjoyed sipping drinks in a bar while listening to Ukrainian band, learning about the culture and trying home made cuisine prepared by my boyfriend's mother.
Bacause I am more of a night person, most of the photos were taken in the evening. Enjoy :)

.................................................

Zaraz po powrocie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wypakowałam letnie ubrania, spakowałam zimowe i udałam się na Ukrainę, do Kijowa, w odwiedziny do mojego chłopaka. Spędziłam tam święta i nowy rok. Pomimo, że było niesamowicie zimno udało mi się zwiedzić miasto i zrobić kilka fotek. Pisząc "udało mi się", mam na myśli sytuacje gdy z zimna drętwiały mi palce i nie czułam czy robię zdjęcia czy nie. Poza spacerowaniem po Kijowie, spędzałam miło czas sącząc drinki w barze i słuchając Ukraińskiego zespołu, rozmawiąjac o narodowych zwyczajach i kulturze oraz kosztując domowej Ukraińskiej kuchni.
Ponieważ nocny ze mnie człowiek, większość zdjęć została zrobiona wieczorną porą. Miłego oglądania :)
 
12 komentarzy:

 1. Wow! Przepiękne zdjęcia ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Great photos Hun! Love the architecture, so different!

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. Jeśli coś z Kijowa zostanie :( :( :(

   Usuń
 4. thanks for the comment ;) great photos

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow, what amazing photos! You are so lucky!

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne zdjęcia. Z Ukrainy mam same cudowne wspomnienia i aż serce pęka na widok tego co się dzieje...

  OdpowiedzUsuń
 7. Beautiful photos I need to travel soon, I am having the travel life crisis now I used to travel so much and last year I just went to a few places for short periods of time. Growing up and having real responsibilities sometimes is hard to balance your passions with regular jobs xx
  M

  OdpowiedzUsuń
 8. mega foty-co do bucikow mam rozm 37 i tak sa bardzo wygodne w ogole nic a nic nie czuje w nich wysoksci tego dnia bylam w nich do konca do samego wieczora wiec caly dzien na nogach . :)

  OdpowiedzUsuń
 9. What a cool buildingg :D

  WWW.PUTRIVALENTINALIM.BLOGSPOT.COM

  OdpowiedzUsuń

Thank you all for your comments. They are highly appreciated.